Який вид йоги вибрати?

Марія Бажіна Avatar
Марія Бажіна
Дата публікації: 30.9.2021

Існує безліч унікальних видів йоги: від енергійних і інтенсивних до м’яких і заспокійливих. Прокрути сторінку вниз для короткого огляду найбільш популярних стилів і знайди той, який підходить саме тобі. А також отримай унікальні рекомендації від експерта з йоги Олени Бежуашвілі!

Існує два основних види йоги:

  • М’яка йога.
  • Динамічна йога.

М’яка йога передбачає більш повільні рухи, вона менш кардіоінтенсивна. За допомогою вправ, заснованих на диханні, м’яка йога дозволяє пропрацювати глибокі м’язи та гнучкість. Її перевага в тому, що вона доступна кожному: її практикують як молоді люди для релаксації, так і люди похилого віку для гарного самопочуття.

Динамічна йога – це більш енергійна дисципліна, яка передбачає послідовність поз, що вимагають більше зусиль і залучають різні групи м’язів.

Ці дві практики діляться ще на кілька видів йоги.

Які існують види м’якої йоги?

Хатха-йога

Про цю форму йоги ти, мабуть, знаєш, оскільки вона найбільш поширена на Заході. Практика хатха-йоги заснована на двох елементах: виконанні фізичних поз (асан) і дихальних вправ (пранаями).

Її мета – допомогти підготуватися до медитації, а потім вивчити інші відгалуження йоги. Це не стиль, а скоріше самостійна категорія йоги. Вона може включати в себе кілька інших стилів, як-от Віньяса, Аштанга або Айенгар.

Для кого?

Хатха-йога чудово підходить для початківців. Ця практика складається з 84 основних поз, але існує безліч варіацій. Якщо ти хочеш зняти стрес повсякденного життя, цей вид йоги ідеально підходить для того, щоб розслабитися після трудового дня, відпочити і поліпшити сон.

Інь-йога

Ця практика заснована на стародавніх даоських принципах інь і ян. Інь стабільний і незмінний, в той час як ян постійно рухається і розвивається. Ця практика схожа на медитацію, і одна з цілей Інь-йоги, оскільки вона більше працює над сполучними тканинами, ніж над м’язами, полягає в тому, щоб навчитися довше і комфортніше сидіти в медитації.

Цей стиль йоги також дозволяє не поспішати під час виконання кожної пози. Ти часто сидітимеш або лежатимеш на килимку, утримуючи пози протягом тривалого часу (зазвичай від 3 до 5 хвилин).

Для кого?

Цей вид йоги дуже м’який і повільний. Він допоможе тобі відпустити ситуацію і зняти нервову напругу, викликану стресом. Принцип полягає в тому, щоб рухатися якомога менше і утримувати пози протягом тривалого часу, звичайно, відповідно до своїх фізичних можливостей.

Відновлювальна йога

Це дисципліна, в якій велике значення надається роботі з позами. Їх тримають довгий час під музику, в темряві. Ідея полягає в тому, щоб зосередитись на собі й утримувати увагу без відволікання на зовнішні фактори.

Під час заняття виконується всього 3 або 4 пози. Вони можуть тривати від 5 до 25 хвилин кожна. Ці пози бувають перевернутими, можуть виконуватися під нахилом 45 градусів або в положенні лежачи. Вони допомагають знизити частоту серцевих скорочень, кров’яний тиск і досягти більш високого рівня релаксації, заспокоюючи душевне хвилювання.

Для кого?

Буквально, відновлювальна йога – це йога відновлення, регенерації тіла і розуму. Ця практика заснована більше на тому, щоб бути, ніж на тому, щоб робити. Вона дозволить тобі прислухатися до себе і відпустити негативні емоції. Вона ідеально підходить для людей, що проходять реабілітацію, або для вагітних жінок.

Які бувають види динамічної йоги?

Аштанга

Аштанга-йога – це дуже динамічна і вимоглива практика, яка синхронізує дихання з набором поз. Рухи слідують один за одним у швидкому темпі, а практика спрямована на використання різних дихальних технік (уджайі і віньяса).

Мета цього енергійного виду йоги – очистити організм і допомогти йому позбутися токсинів. Серія поз зазвичай виконується під керівництвом викладача, допомагає зміцнити тіло і привести м’язи в тонус.

Асани – це тільки одна частина восьмиконечної практики Аштанга. Вона також включає в себе морально-етичні принципи, роботу з диханням, контроль відчуттів і медитацію. Однак вважається, що необхідно почати з фізичної практики, перш ніж переходити до її більш просунутих аспектів.

Гаряча йога

Під час занять гарячою йогою тобі, ймовірно, буде спекотно! Існує безліч варіацій, як-от Бікрам йога і Віньяса-флоу. Однак у цих практик є одна спільна особливість: вони проходять в опалювальному приміщенні, від 30 до 40°С залежно від дисципліни і студії.

Мета – спітніти і вивести токсини! Загалом, цей вид йоги фокусується на фізичних позах (асанах) і диханні (пранаямі). Деякі види гарячої йоги, як-от Бікрам, вимагають однакової послідовності поз на кожному занятті, без варіацій.

Для кого?

Одне можна сказати впевнено: цей стиль йоги змусить твій пульс почастішати і тіло спітніти. Ця практика особливо підходить для людей, які хочуть розтягнутися і схуднути.

Віньяса-йога

Віньяса – це санскритське слово, що означає “синхронізація рухів з диханням”. Одна з цілей усіх видів йоги! Більш творча і вільна, ніж аштанга-йога, віньяса передбачає послідовну зміну поз в динамічному ритмі.

Якщо ти хочеш об’єднати інтенсивне тренування і турботу про себе, віньяса – відмінний варіант! Багатьом подобається саме цей стиль йоги, тому що він включає широкий вибір вправ і поз: комплекси вправ зазвичай варіюються на кожному уроці, а центри йоги пропонують класи для просунутого рівня, щоб допомогти учням прогресувати.

Айенгар

Ця форма йоги дуже фізична: тут важливі пози, що виконуються в поєднанні з роботою над диханням. Щоб досягти досконалості в рухах, йоги використовують ремені, блоки, лавки або стіни.

Лінії настільки важливі в цій практиці, що можна удосконалювати одні й ті ж рухи протягом декількох років. Тому тобі знадобиться трохи терпіння, щоб навчитися правильно виконувати основні пози.

Для кого?

Викладачі проходять сувору програму сертифікації, щоб викладати цей стиль йоги з тією ж точністю і дисципліною, яких вимагав Б.К.С. Айенгар. Якщо ти шукаєш спосіб удосконалити лінії і техніку виконання поз йоги, практика Айенгара – це те, що тобі потрібно.

Поради щодо вибору виду йоги від Олени Бежуашвілі – сертифікованого викладача Ishvara yoga та Vinyasa Flow yoga

Олена Бежуашвілі

Сертифікований викладач за методикою Ishvara yoga (200 годин)

Vinyasa Flow yoga (100 годин)

Вивчає Аюрведу в VedaEducation

Співавтор проекту #вТіло

Тіло – наш інструмент для зміни свідомості, стану розуму і розвитку себе.

Ми віримо, що наймудріше, що ми маємо – це наше Тіло, тому наше завдання – дати можливість знайти і вказати тілу свій унікальний шлях, без правильно і неправильно, без стандартів «як повинно бути», без очікувань і оцінок.

Йога для вагітних

Вагітним варто йти на йогу для вагітних або йогатерапію. Але якщо дівчина займалася йогою і до вагітності, вона може продовжувати відвідувати обраний нею напрямок хатха йоги, виключивши інтенсивну динаміку і довгу статику, а також ряд асан, які протипоказані під час вагітності, а саме:

  • асани, які підвищують внутрішньоутробний тиск,
  • асани, які виконуються лежачи на животі,
  • глибокі скручування,
  • черевні маніпуляції (агнісара дхауті крийя, наулі, повна уддіяна бандха),
  • інтенсивне дихання (капалабхаті, бхастрика).

Найкращим вибором буде м’яка динаміка і ВДУМЛИВА практика асан з використанням різних пропсів (допоміжних предметів): блоків, болстерів, ременів, ковдр та ін.

Гарно підійдуть деякі танцювальні рухи з м’яким погойдуванням тазом з боку в бік і кругові мікрорухи тазом в різних площинах. Завдання вагітних покращити рухливість в тазостегнових суглобах, зберігши разом з тим стабільний таз.

Через гормональні зміни розтяжка дається легше, але це і може призвести до дестабілізації, тому шпагатами під час вагітності краще не захоплюватися, особливо, якщо виконувати їх не через зібраність суглобів і контроль роботи м’язів антагоністів і синергістів, а шляхом виходу в положення із навантаженням зв’язок і сухожиль.

Також важливо приділяти час дихальним практикам (пранаяма), як-от наді шодхана, уджайі, повне йогічне дихання, ситалі, брамарі пранаяма.

Йога для схуднення

З метою поліпшити кровообіг і лімфоток, а відповідно і прибрати зайве добре підійдуть такі стилі як Аштанга-віньяса йога або Рокет йога, Віньяса-флоу йога і, звичайно, гаряча йога.

Але у новачків в йозі існує ризик отримати травму, оскільки під час динамічної практики у вас немає достатньо часу для вдумливої і глибокої роботи, тіло розігріте, а амбіції іноді беруть своє.

Тому перш за все я б рекомендувала освоїти базу: розуміти, усвідомлювати і відчувати біомеханіку і анатомію руху тіла. Ідеальною для цього я вважаю Ішвара йогу.

Йога при серцево-судинних захворюваннях

Однозначно показана йогатерапія. Йога теж може бути, але спочатку необхідно розібратися з патологією, звернувшись за консультацією до йогатерапевта. Дуже часто лікарі рекомендують йогу як спосіб терапії, але це не зовсім коректно, йога в своєму класичному варіанті підходить для умовно здорових людей. Якщо говорити про йогу як про метод лікування це ЙОГАТЕРАПІЯ.

А ти віддаєш перевагу м’якій або динамічній йозі? Які переваги ти отримуєш від занять йогою? Ми з нетерпінням чекаємо на твою відповідь в коментарях!

все для йоги
Оцініть статтю
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (1 оцінили, средня: 5,00 з 5)
Loading...
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.