Як вибрати мембранну куртку

Марія Бажіна Avatar
Марія Бажіна
Дата публікації: 30.11.2021

Мембранна водонепроникна куртка – це важлива частина туристичного та спортивного спорядження. Без неї не обійтися в подорожі, особливо коли погода в прогнозі дуже невизначена. Але як зрозуміти, яку модель вибрати для літнього походу, а яка підійде для катання на лижах чи сноуборді на снігових схилах? Щоб полегшити тобі завдання вибору куртки з водонепроникної тканини, ми звернулися за порадою до нашого експерта з туристичного та гірськолижного спорядження Олександра Александровського.

Олександр Александровський

Спорт-лідер із зимових видів спорту, досвідчений сноубордист і мандрівник. Знає все про товари Decathlon для гірськолижного спорту, туризму та кемпінгу

Я захоплююся не лише туризмом, а й сноубордингом, а мембранні куртки використовую вже не один десяток років і легко можу дати кілька порад.

Перепробувавши купу різних моделей, я зупинив свій вибір на двох типах мембранних курток, які й використовую найчастіше:

 1. Туристична куртка з 2,5-шаровою мембраною 10000/10000, яка неодноразово рятувала мене навіть у найсильнішу зливу. А завдяки компактним розмірам їй завжди знайдеться місце в будь-якому рюкзаку. Пару разів я навіть пакував її в стандартну поясну сумку 🙂
 2. Для захисту від промокання в глибокому снігу я використовую куртку з тришаровою мембраною 20000/20000, в якій люблю кататися поза трасами у Великих Горах. Мембрана подібного рівня гарантовано захистить у разі тривалого перебування в найсуворіших умовах під час сильного снігопаду, але разом з тим в ній буде однаково комфортно і в зимовий сніжний день, і в спекотний весняний.

Ну а для того, щоб допомогти тобі підібрати оптимальну куртку, я трохи докладніше розповім про головні принципи та нюанси.

Навіщо потрібна мембранна куртка?

Похідна куртка є зовнішнім шаром ефективної тришарової системи. Вона призначена для захисту від практично будь-якого впливу – погодної стихії: вітру, дощу, снігу або елементів дикої природи, які зазвичай турбують туристів, які люблять зійти з популярних маршрутів (наприклад, колючки, каміння та кущі). Крім захисту, така куртка також відводить зайву вологу від тіла.

Що таке водонепроникність куртки

Водонепроникність тканини – це її здатність не пропускати воду (дощ, сніг чи росу). Обробка, що застосовується, дозволяє куртці захищати тебе від дощу під час поїздок (або походів) у вологу або дощову погоду.

Водонепроникність одягу залежить від двох критеріїв: матеріалу та конструкції.

Водонепроникний матеріал

Матеріал куртки може мати покриття (просочення) або мембрану, яка забезпечить більший або менший захист від дощу.

 • Просочення (його ще називають DWR або “durable water repellent”, у перекладі “зносостійке водовідштовхувальне просочення”) – це дуже тонкий шар міцного гідрофобного полімеру, який наноситься на матеріал і утворює специфічну структуру, завдяки якій краплі води скочуються з обробленого матеріалу, не просочуючись в нього. Такий варіант помітно дешевше за мембрану, але, на жаль, DWR-покриття не наділяє тканину 100% водостійкістю, оскільки шар полімеру наноситься нерівномірно і вода здатна його подолати навіть за відносно невеликого тиску. У зв’язку з цим у водозахисних тканинах DWR найчастіше використовується як допоміжний засіб.
 • Мембрана також є дуже тонкою пластиковою плівкою (переважно з поліуретану), яка робить виріб водонепроникним і повітропроникним. Перевага мембрани порівняно з просоченням полягає в більшій гнучкості, міцності та довговічності, меншій вазі й практично завжди – в кращій паропроникності. Саме це дозволяє зайвому теплу і волозі виходити назовні, а матеріалу – дихати.

Водонепроникна конструкція тканини

Трохи докладніше зупинимося на конструкції, яку можна оцінити за кількістю шарів.

 • 2 шари (2L/2-layer) – з точки зору конструкції, найпростіший вид мембрани, що приклеюється до зовнішньої тканини. З внутрішньої сторони мембрана зазвичай захищена підкладкою чи шаром утеплювача. Така конструкція використовується для виготовлення комфортних курток, які ідеально підійдуть для міських умов (особливо у дощову погоду), походів в Карпати (тривалістю кілька днів) або аматорських покатушок у Буковелі.
 • 2½ шари (2.5L/2.5-layer) – більш складна конструкція, мембрана склеєна із зовнішньою тканиною та захищена тонким шаром полімеру з внутрішньої сторони, що дозволяє відмовитися від підкладки, тим самим зменшивши вагу та покращити компактність.
 • 3 шари (3L/3-layer) – довговічна і невибаглива конструкція в якій мембрана склеєна воєдино із зовнішньою та підкладковою тканиною, завдяки чому вона максимально захищена від зміщення та пошкоджень. Ця конструкція використовується для створення міцних, високоефективних курток, зазвичай для професійного використання (альпінізм, фрирайд, скі-тур).

Параметри водонепроникності тканини

Водонепроникність зазвичай визначається опором тканини тиску води і вимірюється в мм водяного стовпа (найпопулярніший тест на основі стандарту ISO 811). Відповідно, що вищий тиск, який витримує мембрана до протікання, то вищою є водонепроникність тканини.

Матеріал з водонепроникністю 10 000 мм без проблем витримає тиск 10 000 мм водяного стовпа, тобто куртка з такою мембраною без проблем витримає затяжну карпатську зливу.

Досвід показує, що мембрани 10 000 зазвичай з головою вистачає туристу-аматору, або лижнику/сноубордисту, який катається на трасі.

У Європі для виміру водонепроникності часто використовується одиниця Шмербера (1 Шмербер = 1 мм водяного стовпа = 0,1 мбар).

Рейтинг водонепроникності куртки

У Декатлоні ми використовуємо рейтинг водонепроникності (його можна знайти у технічній інформації кожної куртки), що оцінюється за шкалою від 1 до 5 і є результатом технічних лабораторних випробувань. Що вищий рейтинг, то більш водонепроникною є куртка.

Захист від зливи

Рейтинги 2 та 3 означають, що куртка захищає від зливи, тобто від 6 до 12 см дощу за 1-2 години.

Захист від грозового дощу

Рейтинг 4 означає, що куртка захищає від грозового дощу, тобто від 30 см дощу за 3 години.

Захист від бурі

Рейтинг 5 означає, що куртка зможе захистити від бурі, тобто від 1,8 метра дощу за 4 години.

На практиці можна користуватися більш зрозумілою шкалою, в якій використовуються умовні “тисячі” мм водяного стовпа:

 • 1000–2000 – мінімальний захист від вологи: дуже легкий дощ, туман, захист від вітру;
 • 2000–4000 – дощ, що мрячить (2-4 години);
 • 4000–7000 – затяжний дощ, коротка злива;
 • 7000–8000 – тривалі зливи;
 • більше 10 000 – дуже затяжні зливи, тривалі снігопади;
 • більше 15 000 – штормові умови, рясні снігопади.

Тепер, маючи уявлення про водонепроникність, ми легко зможемо зрозуміти, як правильно вибрати потрібну водонепроникну куртку.

Як вибрати куртку з водонепроникної тканини

Правильний вибір оптимальної мембранної куртки дуже залежить від декількох факторів:

 1. Тривалість походу чи часу катання
 2. Морозна погода у подорожі або на схилі
 3. Інтенсивність зусиль

Тривалість використання

Для багатоденного походу або інтенсивного катання на схилах

Краще вибрати тонку куртку з мембраною 10 000 або вище, яка (завдяки шару, що утеплює: фліска або легкий пуховик) дозволить адаптуватися до будь-яких погодних умов. Цікавий варіант – концепція курток 3-в-1, які залежно від температури повітря виконують фунцію теплої куртки і легкої мембранки (завдяки знімній (або окремій) підкладці з флісу або пуху).

Багатошаровість також допоможе при інтенсивному катанні на лижах або скі-турі: непотрібний шар легко можна сховати в рюкзак, або навпаки швидко дістати у разі погіршення погоди.

Для одноденного походу або катання на трасах гірськолижного курорту

З коротким походом все набагато простіше: збираючись, заглянь в прогноз погоди, і обери куртку відповідно до умов. У теплу пору року часто достатньо звичайного дощовика або пончо.

Для катання на трасах гірськолижного курорту, без вилазок у глибокий і пухкий сніг, цілком вистачить куртки з мембраною 5000–10 000. Навіть якщо вона трохи промокне після дуже інтенсивного снігопаду – її легко можна буде просушити за ніч у готелі.

Морозна погода у подорожі або на схилі

Окремої уваги заслуговує вибір мембранної куртки для морозної погоди. Вирушаючи у високі гори (або у разі міцних холодів у прогнозі) вибирай водонепроникну куртку з синтетичним (від 100-120 г/м) або пуховим утеплювачем – мембрана в них зазвичай вище 10 000 – цього цілком достатньо, щоб не промокнути протягом сніжного морозного дня.

І знову ж таки, концепція 3-в-1 (мембранка + легкий пуховик) добре працює в холодну погоду!

Інтенсивність зусиль

Останній (але дуже важливий!) критерій, який радимо взяти до уваги плануючи покупку куртки для інтенсивних занять – паропроникність куртки (або її дихальні властивості). Що активніше ти рухаєшся, то більше тепла виділяє твоє тіло. Тому, вибираючи куртку, не забувай про дві речі:

 • Мембрана має добре “дихати” – випускати надлишок тепла назовні;
 • Механічна вентиляція чудово допоможе швидко позбутися зайвого тепла після інтенсивного спуску на лижах (або пробіжки за трамваєм).

Механічну вентиляцію переважно забезпечують вбудовані блискавки для додаткової вентиляції. Зазвичай вони розташовуються під пахвами, але деякі кишені також мають сітчасту панель, що захищає від попадання снігу.

Звичайно ж, що краще куртка відводить зайву вологу, то комфортнішою вона є, але практика показує, що мембрана на подібних куртках не дуже довговічна. Тому, якщо ти захоплюєшся скі-туром, дуже активно катаєшся на лижах чи дошці чи ходиш у “швидкі” походи – твій вибір куртка з високим показником паропроникності. Якщо ж ні – радимо звернути увагу на куртки з більш простою та невибагливою мембраною (які, крім того, не так сильно вдаряють по бюджету).

А чи є водонепроникні куртки для дітей?

Звісно! У наших магазинах ти легко знайдеш куртку, яка захистить дитину під час снігопаду чи зливи, стрибків по калюжах чи інтенсивної гри у сніжки.

Оцініть статтю
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (1 оцінили, средня: 5,00 з 5)
Loading...
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.