Як почати кататися на сноуборді: поради для новачків
Відчуття свободи, близькість до природи, адреналін, фізичне навантаження та спілкування з друзями. Сноубординг дарує цілу палітру відчуттів і емоцій, які змусять тебе відірватися від повсякденного життя.
Але як розпочати? Ми запитали Олександра, експерта з зимових видів спорту в Декатлон-Україна та сноубордиста зі стажем.
Він розповів нам про своє бачення сноубордингу, про свій досвід, труднощі під час занять, упередження і про те, як їх позбутися, щоб спробувати цей вид спорту.
У якому віці можна починати займатися сноубордингом?
Вперше я спробував стати на сноуборд приблизно в 25 років. Як це часто буває, поїхав у компанії друзів зустрічати Новий Рік в Карпати, надихнувся там гірським повітрям, вразився романтикою і вирішив спробувати. У ті роки сноубординг був ще не дуже популярний, але вже був сильно “модніший” за лижі. Тому, про те, щоб спробувати спочатку навчитися кататися на лижах, я і не думав:)
Але у цієї “моди” була і зворотна сторона – інструкторів зі сноубордингу було катастрофічно мало, а знайти належний набір спорядження в карпатських прокатах було дуже важко.
І, звісно, я припустився типової помилки початківців – намагався навчитися кататися самостійно. Виходило у мене, відверто кажучи, не дуже 🙂 Але з часом, я обзавівся своїм спорядженням, більш досвідчені друзі допомогли поставити техніку і мій прогрес у навчанні значно прискорився.
З часом і досвідом, я проаналізував свої помилки, і зараз, коли я допомагаю зробити перші “кроки” в сноубордингу своїм своїм друзям та знайомим, завжди починаю з базових речей, з основи, яка допоможе швидше прогресувати в майбутньому.
Моя порада всім райдерам-початківцям – обов’язково починати вчитися катанню на сноуборді з інструктором, який “поставить” гарну базу і допоможе швидше прогресувати.
Щодо віку учнів, то я б до нього не прив’язувався. Більшість сноубордистів-початківців – молоді люди віком від 15 до 35 років. Але я неодноразово зустрічав і зовсім юних райдерів, років приблизно 10, і тих, хто вирішив опанувати сноубординг у вельми зрілому віці, років після 50.
Як мені здається, не існує ідеального віку для того, щоб навчитися кататися на сноуборді, головне – щоб сноубординг був цікавим і приносив задоволення!
Правда, що людям в дорослому віці складніше наважитися стати на сноуборд?
Знаю, що деякі люди не наважуються почати кататися на сноуборді через страх, або тому, що вважають, що сноуборд – це лише для молодих любителів адреналіну та гострих відчуттів. Це зовсім не так! З гарним комплектом захисту та досвідченим інструктором, ви швидко навчитеся “перекантовці” і почнете отримувати задоволення від катання!
Чи є у батьків сумніви з приводу того, щоб віддати дитину на заняття зі сноубордингу?
З дітьми ситуація трохи складніша. Сноубординг – це “напрямлений” вид спорту, райдер їде боком, і внаслідок цього існує теорія про те, що дітям до 7-8 років краще кататися на лижах, а не на сноуборді.
Правда це чи ні, краще запитати у профільних фахівців, ну а я вважаю, що не варто йти проти бажання дитини, яка хотіла б навчитися кататися на сноуборді. Якщо дитині цікавий саме сноубординг – чому б не спробувати!
У будь-якому разі, батькам приємно бачити, що їхня дитина швидко прогресує. Навіть якщо дитина почне своє захоплення зимовими видами спорту з катання на лижах, отриманий досвід допоможе їй, якщо в майбутньому вона вирішить перейти на сноуборд. Лижі та сноуборд можна розглядати як два взаємодоповнювальні види спорту, які дозволяють дітям формувати важливі для їхнього розвитку рухові навички.
Ну а для отримання перших відчуттів від ковзання можна використовувати доступні способи: тягнути дитину по снігу на дошці, спускатися пліч-о-пліч з інструктором (або батьками), або навіть використовувати дошку як санки. Буде набагато легше навчитися катанню, якщо діти сприйматимуть спорт як гру.
як обрати сноуборд для дитиниЯкі в тебе є поради для першого позитивного досвіду катання на сноуборді?
Повторюся, якщо хочете відносно швидко навчитися правильно кататися на сноуборді, по можливості зробити це без травм – наполегливо рекомендую брати уроки в інструктора.
Якщо ви хочете прогресувати і досягти гарного рівня, найголовніше – опанувати базові навички. Жодні онлайн-уроки або поради друзів, таких же райдерів-початківців, не замінять повноцінне заняття з досвідченим тренером, який вкаже на помилки і відразу допоможе їх виправити.
6-8 занять із грамотним інструктором буде більш ніж достатньо для того, щоб почуватися впевнено на схилі.
Час, необхідний для навчання, дуже індивідуальний і залежить від вашої фізичної та ментальної підготовки.
Хорошим бонусом у навчанні будуть інші види спорту, якими ви займалися раніше. Наприклад, легше опановувати сноубординг тим, хто захоплюється “дошковими” видами спорту: скейтбордингом, серфінгом, кайт- або вейкбордингом. Катання на лижах, акробатика, або навіть танці – всі ці види спорту допоможуть швидко прогресувати!
Звичайно ж, ваш прогрес безпосередньо залежить від ваших зусиль та бажання розвиватися, і “накатавши” самостійно деякий досвід, згодом у вас може з’явитися бажання розвиватися у напрямку фристайлу, або фрирайду. Для таких райдерів існують спеціалізовані школи та “кемпи”, навчання в яких суттєво покращить техніку катання.
На чому легше кататися: лижі чи сноуборд?
Головна (і майже єдина) різниця між катанням на сноуборді та лижах полягає в орієнтації під час спуску по схилу. На лижах ви завжди дивитеся і їдете прямо вниз, на схил перед собою, що більш звично та інтуїтивно зрозуміло.
На сноуборді ви завжди рухаєтеся боком – це менш звична і не дуже природна позиція для всіх, хто не займався раніше згаданими “дошковими” видами спорту.
Друга важлива відмінність сноуборду, знову ж таки, не дуже звична початківцям: у сноубордистів, на відміну від лижників, обидві ноги міцно прикріплені до дошки. Для людини подібне становище не є природним і всі райдери-початківці спочатку відчувають деякі складнощі з балансом і рівновагою.
Але як тільки ви звикнете їздити боком і опануєте навичку їзди з двома пристебнутими ногами, сноубординг обов’язково подарує вам нові і незвичайні відчуття від ковзання по схилу.
Скажу за своїм досвідом: на лижах легше зробити перші кроки, але прогрес на сноуборді завжди швидший та цікавіший!
І до речі, з фізіологічного погляду, сноубординг набагато більш поблажливий до наших суглобів – коліна страждають значно менше, ніж на лижах. Та й взагалі, всі знають, що кататися на сноуборді веселіше, ніж на лижах! 🙂
Що ти порадиш тим, хто починає кататися на сноуборді?
Одне з найважливіших правил: дивитися не вниз, а вперед по схилу – туди, куди їдеш. Райдери-початківці постійно дивляться під ноги, на землю. Це одна з основних помилок, яких слід уникати. Погляд, голова і верхня частина тіла спрямовують решту тіла, і я раджу намагатися не опускати голову вниз і дивитися вперед, у напрямку руху. Це одна з основ базової техніки.
Другий важливий момент – завжди намагатися “рівно” дихати. Часто, коли ми докладаємо зусиль або концентруємось на нових рухах, у нас збивається дихання. Кисень допомагає нам добре справлятися з фізичними навантаженнями і ми завжди повинні добре насичувати ним свій організм. З правильним диханням навчання відбуватиметься швидше та комфортніше, та й втома наставатиме не так швидко.
Сноуборд універсальний чоловічий Endzone 500
Багато сноубордистів-початківців часто відчувають складнощі під час зустрічі з бугельним підйомником, падаючи буквально на перших метрах підйому. Головне – освоїти техніку ковзання дошки на рівній поверхні, та й піднімаючись, намагатися максимально розслабитися, амортизуючи тілом усі ривки бугеля та нерівності траси.
Освоїти ковзання дошки по рівному схилу, відштовхуючись однією відстебнутою ногою, – моя перша порада початківцям, яка допоможе у навчанні.
Але найголовніше про що потрібно пам’ятати під час навчання та прогресу на сноуборді – ви повинні отримувати задоволення від процесу!
Звичайно, на початку “сноубордичного” шляху нас хвилює інше: навчання, прогрес, концентрація, боротьба зі стресом, викликаним цим новим заняттям. Але це все другорядне, а на першому місці при катанні на сноуборді завжди має бути задоволення від катання!
Олександр Александровський
Спорт-лідер із зимових видів спорту, досвідчений сноубордист і мандрівник. Знає все про товари Decathlon для гірськолижного спорту, туризму та кемпінгу