Відкрий для себе зимовий туризм

Марія Бажіна Avatar
Марія Бажіна
Дата публікації: 17.11.2021

Зимовий похід – це новий спосіб відкрити для себе засніжені гори. Зимовий туризм доступний дорослим та дітям, головне – правильно підготуватися до підкорення неосяжних природних просторів.

У цій статті ми, разом із нашим експертом з туризму, Олександром Александровським, розповімо, як досліджувати гори взимку в повній безпеці. Ти дізнаєшся про важливі правила, яких потрібно дотримуватись, а також про користь зимових походів для фізичного та ментального розвитку.

Що таке зимовий туризм

Зимовий туризм – це походи взимку за заздалегідь складеним безпечним маршрутом.

Взимку можна займатися ходьбою по снігу на рівнинній місцевості, на гірських підйомах і спусках, в лісі, або на маркованих стежках – сам принцип зимового походу полягає в тому, щоб насолоджуватися чудовими краєвидами далеко від метушні туристичних схилів з галасливими лижними трасами.

Зимовий похід має кілька важливих відмінностей від походів в іншу пору року:

  1. Коротший світловий день, через що відстань, яку можна зазвичай влітку пройти за день, істотно менша. Але є і плюс – більше часу залишається на дозвілля та міцний сон.
  2. Низька температура накладає відбиток на планування маршруту та ночівель, крім того, в холодну пору року ми витрачаємо більше часу на збори та приготування їжі. Зате взимку немає проблем із вибором продуктів – нічого не псується!
  3. Сніг серйозно впливає на вибір місця ночівлі та швидкість переміщення. Але снігоступи та трекінгові палиці для зимових походів допоможуть майже не втратити швидкості!
  4. Дивовижна краса зимової природи. Навіть похід по звичному літньому маршруту здатний розкритися зовсім інакше. А як узимку красиво у лісі!

Правила зимових походів

Якщо для походів засніженими рівнинами достатньо тепло одягнутися і взяти потрібне спорядження, то в горах важливо дотримуватися норм і правил безпеки, які дозволять насолоджуватися природою із задоволенням і без ризику для здоров’я.

Підготуйся до походу заздалегідь

Перед походом у гори потрібно серйозно підготуватися:

  • перевірити погоду;
  • підготувати маршрут;
  • правильно одягнутися;
  • зібрати рюкзак.

Обов’язково запасайся водою і ситним перекусом, щоб забезпечити себе енергією на весь похід. І якщо бачиш, що погода псується, не бійся відкласти його, гори чекатимуть на тебе!

Дотримуйся правил поведінки в горах

  1. Завжди йди в компанії.
  2. Дотримуйся зазначених маршрутів.

Ці два прості правила гірського життя – гарантія безпечного походу, який подарує виключно позитивні, незабутні, чарівні враження від побаченого!

А якщо в дорозі тебе супроводжуватиме професійний провідник з бездоганним знанням місцевої флори та фауни, то під досвідченим керівництвом ти напевне пройдеш маршрут швидше та легше, а бонусом стануть таємничі легенди та секрети, розказані біля вогнища на вечірній стоянці.

Перевіряй спорядження за день до походу

Кріплення снігоступів, що зламалося, палиці без шайб, штани без гамашів, через що сніг просочується в черевики… Похід може просто зіпсувати настрій або перетворитися на справжню катастрофу через несправне або невідповідне спорядження. Секрет у тому, щоб перевіряти спорядження за день до кожної вилазки, а також ремонтувати чи змінювати його, як тільки виникне потреба.

У чому користь зимових прогулянок

Ковток свіжого повітря, тиша та спокій, сонце: прогулянки по снігу наповнюють енергією як тіло, так і розум.

Споглядання природи – це нескінченне джерело спокою та умиротворення. Коли твоєму погляду відкриваються безкраї засніжені рівнини і мальовничі білі гори, естетичний ефект посилюється у декілька разів. Ні з чим не зрівнянне диво, яке зачаровує душу та заспокоює невгамовний потік повсякденних думок. Похід по снігу схожий на сеанс медитації в казкових декораціях.

І на додаток до всього, зимові походи – це м’який, але досить інтенсивний вид спорту, який не завдає шкоди суглобам і приносить користь серцю.

Кому підходить зимовий туризм

Зимові походи – ідеальний вид спорту для різного віку. Він легкодоступний і пристосований до будь-якого рівня навичок завдяки можливості вибрати маршрут за рівнем підготовки, тривалістю, складністю, рельєфом місцевості. Це емоції від спілкування з сім’єю та друзями, навіть якщо ти не плануєш йти надто швидко чи надто далеко.

Спорядження для зимового туризму

Як і будь-який вид активного відпочинку на природі, зимовий туризм потребує відповідного спорядження, щоб залишатися у безпеці та насолоджуватися походом.

Черевики чи чоботи

Це основний елемент спорядження туриста. Тобі потрібні зимові туристичні черевики, підошва яких пристосована до снігу завдяки спеціальним шипам, і які фіксують гомілкостоп, щоб зменшити ризик отримання травми. Черевики чудово підійдуть для походів по втоптаному снігу або у поєднанні зі снігоступами на пухкому снігу.

Ти також можеш взути чоботи. Вони часто зручніші, ніж черевики, особливо з точки зору тепла та захисту від холоду, але вони менш ефективні з точки зору підтримки. Чоботи найкраще використовувати на пухкому або трансформованому снігу, коли снігоступи не використовуються.

Скористайся нашими рекомендаціями, як вибрати взуття, щоб не мерзли ноги у довгих зимових походах.

як обрати взуття, щоб не мерзли ноги

Снігоступи

Якщо вони і не є незамінними для походів по снігу, то вони дуже практичні, коли йдеться про ходьбу по пухкому снігу, і немає нічого кращого за хороший спуск на снігоступах по пороші, в режимі “ковзання”, щоб повернутися втомленим, але цілком щасливим з чарівної зимової прогулянки по горах.

Туристичні палиці

Зі снігоступами або без них, але без палиць йти в похід не можна. Оснащені великими зимовими шайбами, щоб не потонути у свіжому снігу, вони необхідні для балансу, запобігання падінням, полегшення деяких складних чи крутих проходів та роботи верхньої частини тіла для формування фігури!

3 шари одягу

Система з трьох шарів одягу, що поєднує тепло, вологовідведення та теплоізоляцію/водонепроникність. Важливо правильно підібрати шари, щоб було комфортно, тепло та сухо. І перш за все, для походів снігом важливо вміти одягатися залежно від інтенсивності діяльності, щоб тобі ніколи не було занадто спекотно або занадто холодно.

Дотримуйся наших рекомендацій, як одягатися в холодну погоду за правилами 3-шарової техніки, і ти точно не замерзнеш у подорожі зимовими горами.

як одягатись в холодну погоду: 3-шарова техніка

Штани та гамаші

Немає нічого більш неприємного, ніж сніг, що потрапив у взуття. Найкращий спосіб уникнути цієї проблеми – гамаші. Є штани, які вже оснащені ними, або ж ти можеш окремо придбати гамаші й надіти їх поверх штанів. Головне, щоб сніг не потрапляв усередину і ноги залишалися в сухості.

Рукавички

Рекомендуємо обирати достатньо легкі, вітронепроникні матеріали. Бажано також тримати суху пару в рюкзаку. Ти можеш зняти їх, якщо дозволяють умови, але ніколи не йди у похід без них.

Сонцезахисні окуляри

Адаптовані до освітленості в горах, вони незамінні навіть за відсутності сонця, щоб захистити від відблисків від поверхні снігу.

Рюкзак

Твій набір виживання повинен супроводжувати тебе всюди, не займаючи багато місця: пляшка з водою, перекус, рятувальна ковдра та аптечка, сонцезахисний крем… все це має зберігатись у твоєму рюкзаку! На ньому також можна переносити палиці, шари одягу, які ти знімаєш.

І для досвідченіших: обладнання для забезпечення безпеки

Для тих, хто звик спускатися по второваним стежкам, крім надійного туристичного спорядження необхідно мати захисне обладнання: лавинний приймач, рюкзак, лопату, щуп.

Лавинний приймач (біпер)

Біпер є пристроєм для виявлення жертв лавин, який має режим прийому та режим передачі. Коли ти вирушаєш у дорогу, ти перемикаєш пристрій у режим передачі, а якщо хтось потрапляє в лавину, ти перемикаєшся в режим прийому, щоб знайти та дістати людину. Цей пристрій забезпечує твою безпеку та безпеку людей, які йдуть з тобою. Рекомендуємо навчитися користуватися цим пристроєм і потренуватися заздалегідь.

Тріо: рюкзак, лопата, щуп

Це обов’язковий мінімум при виході на потенційно небезпечний маршрут. Рюкзак дозволяє не тільки нести лавинне спорядження, а й воду, перекус, аптечку, запасні рукавички. Про важливість лавинної лопати та щупа можна не нагадувати: вони допоможуть врятувати життя можливої жертви лавини.

Обов’язково (!!!) пройди навчання з використання обладнання та з поведінки на потенційно лавинонебезпечному маршруті на спеціалізованих курсах, ніколи не ходи поодинці і, за можливості, обов’язково йди в компанії досвідченого провідника.

Не забувай, що золотим правилом у горах було і завжди буде добре підготуватися до вилазки і, перш за все, вміти відмовитись від походу, якщо умови не оптимальні.

Чи манять тебе гори цієї зими? Дотримуйся наших порад – запасайся правильним спорядженням та позитивним настроєм, збирай друзів та вибирай маршрут до душі. Не сумнівайся, вирушай у дорогу – і розкажи нам про свій досвід! А якщо ти віддаєш перевагу відпочинку в горах не тільки в зимовий час, то пропонуємо твоїй увазі Топ 3 маршрути Карпатами для першого знайомства з горами та в інші сезони.

топ 3 маршрути карпатами

Олександр Александровський
Спорт-Лідер із зимових видів спорту, досвідчений сноубордист і мандрівник, Знає все про товари Decathlon для гірськолижного спорту, туризму та кемпінгу.

Оцініть статтю
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (Ще немає оцінок)
Loading...
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.