Що НЕ потрібно брати у гори

Єлизавета Терьохіна Avatar
Єлизавета Терьохіна
Дата публікації: 26.2.2021
одежда для туризма

Коли йдеться про похід, то багато уваги приділяється одягу та вибору черевиків. Це абсолютно правильно, тому що саме від цього залежить, з якими емоціями буде проходити подорож. На цю тему вже написано сотні статей і, здавалося, легко можна зрозуміти, що обрати. Але коли приходиш у спортивний магазин, розгублено оглядаєшся і думаєш: “Як можна обрати з цього різноманіття правильне і бажано недороге екіпірування?”.

Але в цій статті, наш експерт з туризму Марія навчить не плутатися у різноманітті й розкаже про речі, які точно НЕ потрібно з собою брати у подорож. Марія 9 років ходить у гори: була в українських і румунських Карпатах, в горах в Туреччини та Грузії. Всі пояснення перевірено на власному досвіді та власними помилками.

поход в горы

Марія, експерт із туризму в Decathlon.

одежда для туризма

Одяг для туризму 

Почнемо з одягу, а точніше з його складу. Хоч зараз і популяризується одяг з натуральних тканин, у походах вам НЕ бажано мати їх у своєму рюкзаку. По-перше, одяг з натуральних матеріалів (особливо з бавовни) важчий, ніж з синтетичних, особливо коли мокрий. По-друге, натуральні матеріали довше сохнуть і сприяють швидкому утворенню неприємних запахів.

По-третє, одяг з бавовною забирає тепло тіла, що критично в походах у холодний період року. Бавовна дуже гігроскопічна і може поглинати вологу до 65% від власної ваги, а для її ліквідації витрачається зайве тепло тіла. Для синтетичних матеріалів цей показник –  від 0,3% до 12% (залежно від виду матеріалу). Тому волога не затримується в матеріалі, а переходить в наступні шари для висихання, що потребує менше тепла.

Коли я ще тільки починала ходити в гори, то не особливо задумувалася, що з собою брати з одягу. І от, перед моїм першим весняним походом в моїй шафі не було нічого відповідного А як студентка, я не мала можливості придбати новий гардероб для походу, тому вибирала з будь-чого.

снаряжение для туризма

І ось, прямую я стежками гір в камуфляжних штанах, які на 90% складаються з бавовни. Вага така, що досі я не розумію, як піднялася на ту гору:) Через деякий час, ми зробили привал на обід. Погода була дуже вітряна, ще й обід затягнувся. Зупинка в нас вийшла майже півтори години. 

Я тоді неймовірно змерзла, бо підйом був дуже складний, а одяг – мокрий. В умовах холодного вітру він не зігрівав, а навпаки охолоджував. Я не могла дочекатися, коли ми вже рушимо далі, щоб зігрітися. І коли ми нарешті пішли, то через метрів 200 підйому, в мене почалися судоми м’язів на ногах. Це були ще ті неприємні хвилини. 

Висновок такий: до привалу було сильне напруження м’язів, і вони сильно розігрілися. А під час привалу в мокрому і холодному одязі дуже охололи. І як тільки знову почалося навантаження, то реакція організму – судоми. Звичайно, після такого досвіду в моєму похідному гардеробі відразу з’явилися трекінгові штани з синтетичних матеріалів.

Така ж ситуація і зі шкарпетками. Якщо в складі буде бавовна, то ймовірність натирання ніг набагато більша, ніж від синтетичного матеріалу. Бавовняні шкарпетки будуть утримувати вологу, і шкіра буде зморшкувата. Це стане причиною утворення мозолів, а в холодний період року – причиною замерзання.

Єдине виключення з натуральних матеріалів – це шерсть мериноса. Це єдиний натуральний матеріал, який з високим показником гігроскопічності, не втрачає свої властивості у збереженні тепла.

Пуховик для туризму

Далі розберемось з правильним розміром пуховика. Нас гріє не пух, а повітря, яке затримується в ньому і нагрівається від нашого тіла. Щоб пуховик був справді теплим, потрібно підбирати розмір так, щоб пух в куртці був вільний, а не стягнутий, навіть якщо ти під куртку одягнеш светр. Розумію, що хочеться виглядати маленькими та стрункими, але коли мова йде про похід, то передусім ми маємо залишитися живими та здоровими:) Тому НЕ бери занадто тісний пуховик у похід.

куртка для туризма

Взуття для туризму

Для мене правильно підібране взуття і рюкзак –  це 95% успішного походу:) І я не кажу про технологічні характеристики, а про розмір і зручність. По-перше, змирись, що взуття для походів має бути мінімум на 0,5 см більше, ніж довжина стопи. А ще краще – на 1 см. На це є декілька причин:

  • Під час походу дуже часто буває набряк ніг, бо ти весь день рухаєшся з додатковою вагою за спиною. Якщо розмір буде впритул під час примірки, то в поході вони будуть маленькі.
  • Під час спусків нога завжди на кілька міліметрів зміщується вперед. А якщо ти ще в процесі навчання правильного шнурування, то вона може рухатися й на всі 0,5 см. Тоді уяви собі: ти спускаєшся з гір кілька днів поспіль, постійно впираючись пальцями в стінку взуття. Так можна залишитися і без кількох нігтів. Це я вам кажу з власного болючого досвіду.
  • В горах погода ніколи не буває стабільною, і у тебе має бути завжди запас у взутті на теплі шкарпетки.
  •  У зимовому взутті зайвий сантиметр по довжині це запас для кращого збереження тепла. В тісному взутті ноги завжди більше мерзнуть. Знову нагадую, що тепло тримається забезпечує повітря навколо тіла, а не одяг.
туризм

Часто хвилюються, що більший розмір – це 100% натирання ніг. Насправді ні, якщо взуття правильно підібране під ногу і шнурівка відповідна. Якщо подобаються черевики візуально, але вони не лягли ідеально по колодці або по конструкції верху, то краще відмовитися від них і спробувати інші. Бо під час походу ці незручні відчуття посилюються  в сотні разів.

Влітку похід в сандалях – це не найкраща ідея. Передусім, це травматично. Гірські дороги — це протоптані стежки, де є ями, каміння, спуски та підйоми. І нога має бути добре зафіксована у взутті. Окрім цього, якщо ходити в гори в сандалях, то як наслідок — пил і камінці постійно потрапляють всередину сандалі, що призведе до натирання і постійного дискомфорту. Сандалі зазвичай беруть, щоб мати змінне взуття для довгих привалів і табору. У них ноги відпочивають від черевиків. 

Висновки

Кожна людина зі своїми особливостями тіла, тому речей, які підійшли б кожному, немає. Тому, обираючи речі, треба прислухатися до свого тіла: який теплообмін, яка чутливість до холоду, до тепла, яка інтенсивність потовиділення? І, звичайно, найкращий порадник – це досвід. Тільки побувавши в горах, людина може сказати точно, що саме їй підійде. Важливо не ігнорувати ці відчуття, щоб насолодитися природою на всі 100% і не відволікатися на дискомфорт.

Обрати туристичне екіпірування
Оцініть статтю
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (4 оцінили, средня: 5,00 з 5)
Loading...
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.