Що має бути в екіпіруванні лижника

Марія Бажіна Avatar
Марія Бажіна
Дата публікації: 1.12.2021

Перш ніж вирушити на гірськолижні схили, важливо бути екіпірованим з ніг до голови. На великих висотах температура може бути особливо низькою та екстремальною, тому під час підготовки слід враховувати кліматичні умови. На щастя, існує широкий вибір технологічного одягу та спорядження, покликаних забезпечити вашу безпеку та зробити катання комфортним.

Найнеобхідніше що має бути в вашій валізі? Як захиститись від холоду? Як забезпечити свою безпеку під час катання на лижах? Про все це ми запитали експерта з гірськолижного спорту, Антона Харчука.

Антон Харчук
Керівник гірськолижної школи SkiClubSchool

  • Закінчив професійну гірськолижну академію в Австрії “SHFS Bad Hofgastein”.
  • Сертифікований гірськолижний інструктор, австрійські ліцензії: Anwärter, LS1, Alpinkurs, LS2.
  • Досвід роботи в гірськолижній сфері 17 років.
  • Переможець та призер етапів першості України з гірськолижного спорту.
  • Учасник Юнацьких Олімпійських Ігор Monthey 2005.

Спорядження для катання на лижах

Черевики для катання

Черевики – це найважливіша частина лижного спорядження. Вони відповідають за комфорт, підтримку стоп і щиколоток, впливають на рух тіла та реакцію лиж (опора, повороти). 

Вибір дорослих лижних черевиків залежить від:

  • Геометрії ноги;
  • Вашого рівня катання;
  • Лиж, які ви плануєте обрати в пару до черевиків.
як обрати лижні черевики

Лижний шолом та лижні окуляри

Лижний шолом – необхідний елемент екіпірування лижника для безпеки на схилах. Його головна функція – захищати голову від ударів. Багато падінь відбуваються на високій швидкості та часом за повної відсутності контролю над ситуацією. Носити шолом – означає захистити себе від найсерйозніших наслідків таких падінь.

Ми також забуваємо, що лижний шолом набагато краще, ніж шапка, зберігає голову в теплі. Щодо стилю, то тут точно знайдеться щось для кожного! 

як вибрати лижний шолом

Лижні окуляри необхідні для захисту очей від ультрафіолетових променів, холоду, вітру та снігу. Це важливий елемент спорядження для катання на лижах, який дозволяє забезпечити видимість та комфорт у будь-яку погоду.

як вибрати лижні окуляри

Лижі та лижні палиці

Вибір лиж базується на 3 критеріях: стиль катання, рівень навичок та морфологія (зріст і вага лижника).

А вибір лижних палиць залежить від зросту людини та стилю катання, який вона обрала.

як вибрати лижі як вибрати лижні палиці

Одяг для катання на лижах

Хоча свіже гірське повітря не має собі рівних, холод може швидко зіпсувати вам настрій та відбити жагу до катання. Спеціальний спортивний одяг – найкращий профілактичний захід для боротьби з холодом. 

Однак руки та ноги зазвичай страждають найбільше. Вихід – теплі рукавиці та шкарпетки.

Рукавички або рукавиці

Ви можете обрати рукавички або рукавиці. Головна перевага рукавичок – точність рухів. З роздільними пальцями вам буде простіше відкрити рюкзак, щоб дістати їжу або взяти фотоапарат, нести лижі до підйомників, надіти темляк лижної палиці. Сьогодні більшість лижних рукавичок є водо- і повітронепроникними. Однак вони менш теплі, ніж рукавиці, оскільки пальці не торкаються один одного і тому створюють менше тепла.  Водночас, головна перевага рукавиць – тепло. Це тому, що пальці згруповані разом і виділяють більше тепла.

Одяг для лижників

На лижних трасах для захисту від холоду та вологи необхідно дотримуватися системи “3 шарів”:

  • 1-й шар, що щільно прилягає до шкіри – лижна термобілизна. Вона дихає і відводить піт назовні, щоб забезпечити сухість, тепло й комфорт!
  • Другий шар – нижня лижна куртка, що створює шар теплого повітря навколо тіла.
  • 3-й захисний шар – водонепроникні та вітрозахисні лижна куртка та лижні штани.

Аксесуари для лижників

Шкарпетки

Під час вибору шкарпеток важливо врахувати наступні критерії:

  • тепло і відведення вологи: для цього шкарпетка має містити натуральну складову, як-от шерсть, що має здатність захищати від холоду, і синтетичні матеріали (наприклад, поліестер), які відводять піт. Якщо ви катаєтесь інтенсивно, обирайте тонкі шкарпетки, що відводять вологу, якщо менш інтенсивно, візьміть товші. 
  • посадка шкарпетки на нозі: зверніть увагу на вміст еластану. Цей матеріал забезпечує гарну підтримку та повторює форму стопи, щоб запобігти утворенню складок.
  • правильний розмір: занадто великі шкарпетки можуть призвести до утворення мозолів. Приміряйте свою пару перед тим, як вирушити на схил, щоб переконатися, що вони ідеально облягають стопу і не перетискають її.
  • товщина та зони посилення: товщина грає важливу роль в забезпеченні тепла, але вона також впливає на передачу тиску лижному черевику. Що тонша шкарпетка, то більш точними будуть рухи. Деякі шкарпетки мають зони посилення для більшого комфорту.

Грілки

Грілка є дуже практичним аксесуаром для занять спортом на відкритому повітрі за дуже холодної погоди. Цей невеликий предмет є корисним джерелом тепла для рук та ніг, які найбільше мерзнуть. Грілка для рук одягається під рукавиці, а грілка для ніг вставляється в шкарпетки – вони забезпечують до 5 годин тепла. А ось грілку для тіла можна одягати під светр, футболку або легінси. Вона забезпечить до 10 годин тепла.

Сонцезахисний крем

Ризик сонячних опіків узимку так само високий, як і влітку. І це незважаючи на низькі температури, холод та засніжені лижні траси. Сонячні промені в горах найчастіше навіть інтенсивніші, ніж на рівнинних територіях. 

На це є кілька причин:

  • Висота над рівнем моря: менша відстань до сонця означає, що захисний шар атмосфери, який також захищає нас від UVA та UVB променів, у горах тонший, ніж у долині.
  • Якість повітря: той факт, що повітря на гірськолижних курортах зазвичай чистіше, ніж у містах, також означає, що тут більше сонячного світла.
  • Відбиття: оскільки білий сніг відбиває сонце, сонячні промені можуть потрапляти на шкіру не лише зверху, а й знизу та збоку.

Особливу увагу слід приділяти тим частинам тіла, які найбільше схильні до впливу сонячних променів: ніс (особливо кінчик і перенісся), очі, щоки, проділ, мочки вух, губи. Щоб повною мірою насолодитися катанням на лижах в горах, використовуйте сонцезахисні засоби. Окрім крему для обличчя також не забудьте про бальзам для губ із захистом від УФ-променів. 

Сонцезахисні креми для занять спортом є стійкими до води та поту. Вони мають дуже високий фактор захисту від сонця (30, 50 чи 50+). У гірських районах рекомендується використовувати сонцезахисний крем із фактором не меншим за SPF 30.

Вірно підібране обладнання дозволить вам отримати більше задоволення від подорожі в гори. Як то кажуть: “Немає поганої погоди, є поганий інвентар”.

Оцініть статтю
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (3 оцінили, средня: 5,00 з 5)
Loading...
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.