Легка атлетика для дітей: поради від Ірини Ліщинської

Єлизавета Терьохіна Avatar
Єлизавета Терьохіна
Дата публікації: 2.11.2020

Кажуть, легка атлетика — королева спорту. Охоплює вона декілька дисциплін водночас: біг, стрибки, метання та спортивна ходьба. Тож якщо діти активні, люблять бігати та стрибати, цей вид спорту точно підійде для маленьких енерджайзерів.

Ірина Ліщинська — легкоатлетка, срібний призер Олімпійських ігор та чемпіонату світу, багаторазова чемпіонка України та заслужений майстер спорту, відповість на популярні питання та дасть поради для батьків, які планують познайомити дитину зі світом легкої атлетики.

Як залучити дітей у легку атлетику?

Діти дуже люблять бігати наввипередки, змагатися, скакати й стрибати. Виходить, що самі того не знаючи, діти щодня займаються легкою атлетикою — найпопулярнішим і найдоступнішим видом спорту на нашій планеті.

Багато батьків хочуть долучити своїх дітей до спорту. В Україні все більше набирають популярність масові забіги і майже на кожному старті, крім дорослих дистанцій, організатори влаштовують дитячі та сімейні забіги. Масові старти дають можливість згуртувати родину. Якщо беруть участь всі, то це неоціненний досвід і відмінний приклад єднання і взаємопідтримки сім’ї. Це дає можливість дітям брати приклад з батьків і зрозуміти, чи можуть заняття легкою атлетикою стати їхнім бажаним вибором.

Нам всім необхідно просувати та впроваджувати серед дітей думку, що модно бути здоровими, розумними та активними. У зв’язку з тим, що уроки фізичної культури в школах є необов’язковими, а інколи буває так, що дітям вони здаються застарілими, нудними та нецікавими, багато дітей ведуть малорухливий спосіб життя, що в цілому негативно впливає на здоров’я та розвиток молодого покоління.

Мрія багатьох дітей — бути схожими на своїх спортивних кумирів, бути переможцями, бути першими. Підлітки, для яких, здавалося б, не існує авторитетів, проводять дитинство, розвішуючи в кімнаті плакати з зображеннями спортивних кумирів. Успішні спортсмени для них — ніби супергерої, з яких списується модель життя.

Батькам потрібно запропонувати малечі спробувати себе в різних спортивних секціях. Прийняття рішення, чи віддавати дитину на легку атлетику, повинно залежати від бажання, можливостей і особистих уподобань дитини та її сім’ї. Дуже важливо, щоб батьки не тамували свої амбіції через дітей, а давали їм право вибору, щоб дітям подобалося їхнє захоплення і було цікаво.

У цей момент дуже важлива фігура тренера і його вибір. Ця людина буде прикладом, наставником, другом і педагогом для дитини. Діти люблять спілкуватися, змагатися, дізнаватися нове, а тренер все це гармонійно поєднуватиме у своїй роботі, вестиме за собою. Протягом тренувального процесу діти проявлятимуть себе й змінюватимуться, а тренер помітить їх особисті якості та розвиватиме їх.

Які головні переваги легкої атлетики?

Завдяки регулярним заняттям легкою атлетикою зміцнюються серцева, дихальна і кісткова системи, розвивається сила, координація, спритність, швидкість, витривалість, імунітет.

Також це позитивно позначається на психологічному рівні й емоційному інтелекті: дитина вчиться ставити цілі і йти до них, спорт допомагає їй справлятися з невдачами, не боятися висловлювати свої емоції.
 
ЧОМУ ЛЕГКУ АТЛЕТИКУ НАЗИВАЮТЬ КОРОЛЕВОЮ СПОРТУ? ВОНА ГАРМОНІЙНО ВПЛИВАЄ НА ВСЕБІЧНИЙ РОЗВИТОК ЛЮДИНИ, ФОРМУЄ ЇЇ ЦІННОСТІ, СПРИЯЄ ВНУТРІШНЬОМУ ТА ЗОВНІШНЬОМУ РОЗВИТКУ ОСОБИСТОСТІ, МАЄ ДУЖЕ ПОТУЖНІ ТРАДИЦІЇ В УКРАЇНІ ТА Є ОДНИМ З УНІКАЛЬНИХ ВИДІВ СПОРТУ ДЛЯ РОЗВИТКУ ЯК МАСОВОЇ АКТИВНОСТІ, ТАК І ДЛЯ ІНДИВІДУАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ.
Ще однією з переваг занять легкою атлетикою є те, що цей вид спорту не вимагає значних витрат, тому що заняття в секціях з легкої атлетики в дитячо-юнацьких школах часто є безкоштовними. Але для занять легкою атлетикою особливе значення має взуття — бігові кросівки. Тому рекомендую придбати дитині саме бігові кросівки, які амортизуватимуть ударні хвилі та підтримуватимуть стопу. Нині є величезний вибір таких кросівок за дуже доступною ціною.
 

З якого віку розпочинати тренування та яка кількість занять буде безпечною для дитини?

За фізіологічними нормами найкраще починати заняття легкою атлетикою не раніше 9-10 років. Але перед тим, як відвести дитину в секцію, необхідно взяти дозвіл для занять легкою атлетикою. І тут дуже важливо не просто взяти довідку, а відповідально поставитися до здоров’я дитини та показати її спеціалістам.

Дитині досить буде 3 тренувань на тиждень, щоб гармонійно поєднувати навчання, відпочинок, тренування тощо.

Як підготувати дитину до перших тренувань

Ніякої особливої підготовки не потрібно. Головне — любити свою дитину безумовно і підтримувати її, не тиснути на неї своїми очікуваннями, дозволяти їй насолоджуватися дитинством, активністю, спілкуванням з однолітками, тренером. Дозвольте дитині бути собою і тренуватися заради задоволення.

Схильність до легкої атлетики можна визначити навіть самим батькам. Якщо ви бачите, що ваша дитина рухлива, азартна, любить стрибати й бігати, то їй сміливо можна пропонувати заняття легкою атлетикою. Вона містить в собі стільки різноманітних дисциплін, що кожен зможе знайти собі заняття до смаку.

Ірино, чому Ви обрали біг і що можете порекомендувати маленьким спортсменам?

Скажімо так, я почала займатися легкою атлетикою тому, що перепробувала та відвідала різні гуртки та секції, а зупинилася на легкій атлетиці, бо мені це сподобалося.
Мені подобалося бігати, стрибати, спілкуватися з одногрупниками. Мені пощастило, що мій учитель фізкультури помітив мої здібності на шкільних змаганнях і познайомив з моїм першим тренером.

Це був тренер за покликанням. Він сам любив свою справу і передавав цю любов до легкої атлетики нам. Він був дуже інтелігентним і освіченим. Він був для мене прикладом, що спонукав мене підвищувати власну планку людських цінностей і якостей.

Легка атлетика показала мені мою внутрішню силу і перспективу того, якою я можу стати, чого досягти. На заняттях я могла бути сама собою, проявляти та відточувати свій характер і внутрішній стрижень. Я вигравала всі змагання і дуже любила відчуття перемоги, а це в першу чергу перемога над самою собою, своїми страхами й слабостями. Перемігши себе, вже зрозуміло, як перемагати інших, тому що починаєш відчувати людей і бачити їхні страхи та слабкі місця. Я прагнула весь час розвиватися і вдосконалюватися, щоб заглянути, що там за горизонтом і на що я спроможна. Мені завжди хотілося від життя більшого, мені хотілося бути автором свого життя і здійснити свої мрії.

Без невдач не буває перемог — кожен спортсмен це проходить, але, коли йде щось не так, це значить нам потрібно розібратися в причинах цього і в собі, щоб в наступний раз стати сильніше. Не потрібно бігти від цих неприємних відчуттів і емоцій, а потрібно просто пережити їх і тоді ми їх переможемо.

Що б я хотіла побажати маленьким спортсменам?

Не боятися пробувати нове і шукати, що цікаво тільки тобі. Поки не спробуєш, не дізнаєшся. Нехай заняття спортом приносить задоволення і тоді кожне тренування буде в радість.

Без регулярності не буде прогресу, тому не пропускайте тренування. Кожне тренування підніматиме вас на одну сходинку вгору, і так, сходинка за сходинкою, ви зможете піднятися на найвищу вершину.

Мрійте, адже мрії збуваються. Мрійте глобально і не обмежуйте свої фантазії. У мене була мрія — завоювати олімпійську медаль, пробігти коло пошани з прапором України, коли 100000 глядачів на стадіоні стоячи аплодують тобі. На своєму прикладі хочу сказати, що якщо дуже сильно чогось хотіти і докладати максимальних зусиль, то це обов’язково вийде.

Мій шлях до олімпійської медалі був дуже довгим і тернистим, але це коштувало того. Кожен з нас унікальний і талановитий по-своєму, але без наполегливої праці просто талант нічого не значить. Це як знайти алмаз, але щоб він став діамантом і яскраво блищав, необхідно відточити кожну його грань. Тільки пройшовши труднощі та випробування, ми самі стаємо тим діамантом, який блищить від своїх перемог і досягнень, і освітлює своїм сяйвом шлях для інших.

Оцініть статтю
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (Ще немає оцінок)
Loading...
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.