Як подорожувати на велосипеді

Єлизавета Терьохіна Avatar
Єлизавета Терьохіна
Дата публікації: 7.4.2021
велотуризм
Привіт, Бро! Відправляємось у велоподорож! 
Я знаю, ти давно мрієш про це, але ніяк не наважуєшся реалізувати! Упевнений, в цьому році все вийде, а я допоможу тобі краще підготуватися до твоєї першої велосипедної подорожі.  
 
Мене звуть Тарас і я спорт-лідер велосипедного напряму в компанії Decathlon. За останні 6 років я змінив близько 12 велосипедів, проїхав на велосипеді через 7 країн і не один десяток кілометрів дорогами України від Азовського моря до Карпат. У своїх подорожах випробував на собі все – від баулів “штанів” до легкого байкпакінга, мерз в спальнику під мостом і ночував в апартаментах у центрі Берліна безкоштовно.
путешествие на велосипеде
Тарас Белый: велотуризм

Тарас Білий, експерт із велоспорту в Decathlon.

Вибір концепції подорожі на велосипеді

Для того, щоб правильно підготуватися та спланувати бюджет, визначи концепцію планованої подорожі. Умовно розділимо концепції на три типи:
 
  • Бюджетна подорож
  • Комбінована подорож
  • «Зірка готелів»

Бюджетна подорож на велосипеді

Такий формат вибирають або ті, у кого подорож розтягується не на один тиждень, або ті, чий бюджет сильно обмежений. Тут все просто: намет і спальник – твої найкращі друзі, а якщо треба помитися, то шукай річку або скористайся каучсерфінгом. На жаль, каучсерфінг в Україні розвинений слабо, але у подорожах по Європі він не раз мене виручав. У бюджетному турі ти не обмежений нічим, крім заряду на  телефоні (не забувай, тобі треба дивитися карту і дзвонити близьким). Вибираючи таку концепцію, ти автоматично потрапляєш на найвищий рівень складності, адже їхати 100 км і після цього ночувати в наметі, а потім знову їхати 100 км, не так вже й легко.
У таку подорож потрібно взяти багато речей, а значить тобі знадобляться великі баули.

Комбінована подорож на велосипеді

Мій улюблений формат – тут тобі свобода вибору, і можливість посилити враження екстримом. У такому форматі я багато разів подорожував по Європі. Якщо ти сильно втомишся, то завжди зможеш зупинитися в готелі або хостелі, ну а якщо не встигнеш доїхати до запланованої точки, зупинишся з наметом в лісі або ж розтягнеш гамак між деревами на березі річки. У такі подорожі не потрібно брати їжу, досить взяти компактний газовий пальник, тим самим, забезпечивши себе свіжозвареними макарошками, купленими в найближчому магазині, і кухлем ароматної кави.
У таку подорож можна їхати з двома сумками до 20 літрів кожна або з байкпакінгом. 

«Зірка готелів»

Формат для справжніх ультрамарафонців або тих, чий бюджет не обмежений (якщо це взагалі можливо). Зазвичай в таку подорож їдуть на шосейних велосипедах з ультра легким спорядженням. Так ти можеш подолати максимальну дистанцію і при цьому комфортно відпочити в готелі. Мінус цього формату: ти будеш слідувати строго по маршруту, адже бронювання готелів заздалегідь не залишає зазору для додаткових пригод.

Тарас Білий, експерт із велоспорту в Decathlon.

Який велосипед вибрати для подорожей

Велосипед – основа нашого відчайдушного заходу. І тут варто дуже серйозно підійти до його вибору. Якщо ти тільки задумався про його купівлю, тобі варто придивитися до турінгових, гібридних або гравійних велосипедів. Всі вони відмінно підійдуть для подорожей, повсякденних поїздок на роботу/навчання або просто для катання з друзями.
 
  • Турінг варто вибирати якщо твоя мета це далекі експедиції, адже турінг це вантажівка у світі велосипедів. Його можна завантажити десятками кілограм корисних речей і відправитися на край світу. Найчастіше в базі він вже оснащений багажниками та комфортним широким сідлом. Рами для турінгів найчастіше роблять з хром-молібденової сталі, яка чудово пружинить, виконуючи роль амортизатора і, як наслідок, гасить вібрації від дороги.
  • Гібридний велосипед теж дуже хороший варіант. Великі 28 дюймові колеса будуть добре тримати накат, зручна посадка дозволить тобі без проблем виїхати далеко, а амортизована вилка з маленьким ходом додасть комфорту в русі по ґрунтах і заощадить твою енергію при інтенсивному педалюванні.
  • Гравійний велосипед, на мій погляд, виступає золотою серединою. Він досить легкий, має комфортну посадку, на нього можна поставити багажник, або просто обвішати сумками. Прорізи в рамі дозволяють поставити на нього як шосейні покришки для більшої швидкості, так і ширші “зубасті” для ефективного пересування по ґрунтових дорогах.
  • Гірський або шосейний велосипед також чудово підійдуть, але тут доведеться йти на компроміси.

    Наприклад, гірський велосипед в більшості значно важче гравійного. Широка гума створює більший опір коченню, амортизована вилка гасить частину твоїх зусиль при інтенсивному педалюванні, все це знижує середню швидкість і прохідну в день дистанцію. Так, це не так відчутно в місті, але в тривалій подорожі це дасть про себе знати. Гірський велосипед прекрасно підійде для подорожі по ґрунтових і дорогах з поганим покриттям.

  • Шосейний велосипед виключно спортивний снаряд, призначений в першу чергу для перегонів. Агресивна посадка не додасть комфорту при їзді на дальні дистанції, а вузькі колеса обмежать сферу його застосування тільки асфальтованими дорогами. Однак ти будеш найшвидшим!
велосипед для туризма
путешествие на велосипеде

Тарас Білий, експерт із велоспорту в Decathlon.

Що брати з собою у велоподорож

Це найбільш дискусійне питання. Я не буду говорити про те, що в поході знадобиться намет і спальник, адже з цим тобі потрібно буде визначитися на етапі вибору концепції. Поговоримо про менш очевидні речі:
 
  • Теплі речі. Як би не було жарко літнім днем, вночі буває досить прохолодно, а від зміни погоди взагалі ніхто не застрахований. Тому я завжди беру з собою легку куртку (вітровку, дощовик, легкий пуховик) і теплі шкарпетки.
  • Ремонтний набір. Без цього навіть далеко від будинку їхати не можна! Запасна камера, латки, мультитул і насос – ось обов’язковий набір будь-якого велотуриста.
  • Ліхтарик, не тільки велосипедний, а й налобний. Максимально зручна річ при приготуванні їжі, установці табору або нічний заміні камери в пробитому колесі.
  • Аптечка. Краще якщо вона буде представлена ​​в формі окремої сумочки. Обов’язковий набір повинен включати перекис, пластирі, бинт і ваші персональні ліки (для кожного вони індивідуальні). Не забудь про крем від засмаги і гігієнічну помаду. Влітку за довгий день в дорозі губи можуть обвітритися, а спекотне липневе сонечко за половину дня дороги може зробити з тебе хрусткие вугіллячко.

Поради з особистого досвіду велотуриста

  • Не бери зайвого.
    Я користуюсь таким правилом: якщо щось не влазить в сумки, значить мені це не потрібно. Роби вибір на користь спортивних і багатофункціональних речей. Не варто кріпити щось поверх сумок (так часто роблять зі спальниками), адже після потрапляння в калюжу або після дощу все промокне.
  • Водонепроникність.
    Найкраще використовувати водонепроникні сумки. Дощ в поході може застати в будь-яку хвилину, а залишитися без сухих речей сумнівне задоволення. Якщо купити водонепроникні сумки немає можливості, то завжди потрібно мати під рукою поліетиленовий пакет. Ними легко і швидко можна обмотати сумки та врятувати свою екіпіровку від вологи.
  • Техогляд велосипеда.
    Перед виїздом обов’язково проведи техогляд велосипеда. Якщо не вмієш сам, довірся в цьому професіоналам.
  • Тестовий виїзд.
    Перед подорожжю треба провести тестовий виїзд, краще з ночівлею. Так ти швидко зможеш зрозуміти, що підходить для подорожі, а що можна залишити вдома, чи добре закріплені сумки, чи підходить спорядження для ночівлі в даній погодній обстановці.
  • Починай з малого.
    Не обов’язково відразу їхати в Європу, в Україні так багато чудових місць!
  • Не залишай велосипед без нагляду.
    Тут все зрозуміло, веселого буде мало, якщо велосипед з речами вкрадуть далеко від будинку.
  • Комбінуй транспорт.
    Не варто гнатися за кілометражем, краще витратити час на поїздку по красивих і цікавих місцях, ніж їхати по трасі Київ-Житомир поміж фур. Так що поїзди або автобуси до точки старту – наш вибір!
  • Цінуй момент.
    Найкраще, що можна привезти з подорожі це незабутні досвід і море вражень, а якщо за підсумками подорожі у тебе залишаться ще фотографії або відео, то всі в офісі будуть заздрити тобі не один місяць!

P.S. А тепер уяви – ти повертаєшся на роботу або навчання після тижневої відпустки, а в думках ти все ще коротше педалі по курних дорогах Бессарабії та їси дунайку в придорожніх кафешках.

Вибери концепцію, підготуй велосипед і спорядження, бери з собою гарну компанію, і вперед! До зустрічі на дорогах! 

Оцініть статтю
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (13 оцінили, средня: 4,54 з 5)
Loading...
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.