Як обрати рюкзак для походів та подорожей

Єлизавета Терьохіна Avatar
Єлизавета Терьохіна
Дата публікації: 5.4.2021
рюкзак для походів

У попередній статті Марія, експерт з туризму в Decathlon,  ділилася досвідом, як вибрати речі, щоб не замерзнути в поході, а у цій статті розповість, як вибрати рюкзак для походу, щоб усе вмістити та отримати задоволення від відпочинку. 

Марія 9 років ходить у гори: була в українських і румунських Карпатах, в горах в Туреччини та Грузії. Всі пояснення перевірено на власному досвіді та підкріплено власними помилками.

туризм
експерт с туризма

Марія Гудилко, есперт із туризму в Decathlon 

Я не буду вдаватися в характеристики та види рюкзаків, адже існують десятки оглядів та дописів: про види, їх переваги та відмінності. Я більше зосереджусь на принципах підбору та пояснення нюансів.
Перше та основне правило, яке треба запам’ятати – у рюкзака обов’язково має бути каркасна спинка, або з пластиною, чи то з іншою технологією жорсткості. Головне не м’яка та щоб тримала форму. А тепер розберімося детальніше! 

Але перед цим перше і основне правило:як би ми не хотіли, правильно підібраний та упакований рюкзак вагою 13-15 кг (я взяла середній показник), ніяк не перетвориться на кілограмовий, але можна максимально комфортно розподілити цю вагу по спині. Тоді похід не стане для тебе мукою з синцями на плечах і спині.

Підбір розміру рюкзака

Перше питання до клієнта при пошуку рюкзаку: “На скільки літрів ви шукаєте?”. 
А у відповідь: “Що? Літри? Які літри? Наче ж про рюкзак питали.”

Все вірно і тобі не почулося! Розмір рюкзака вимірюється в літрах. Рюкзаки для походів зазвичай від 30 літрів і до 100 літрів.

При виборі розміру потрібно поставити собі такі питання:
1) Чи планую носити намет у рюкзаку?
2) На яку кількість днів і який сезон?

Від цього вже можна відштовхуватися для вибору розміру.

туристический рюкзак

Для прикладу, 30 літрів використовують для літніх походів, де ночівля планується в гірському будинку, а не в наметі. В Польських Татрах не можна розкладати намети будь-де. Лише в кемпінгових містечках, на території яких є і гостьові будинки/намети. 

Інша ситуація: ти з сім’єю або друзями у зимовому поході на тиждень. По дорозі немає жодного будинку. Ти будеш нести намет, снігоступи, каски, льодоруби та кішки. І тут про рюкзак менше ніж 90 літрів і мови немає.

Багато чого залежить від майстерності пакування і розмірів речей. Чим довше ти “хворієш” походами, тим більше легких, менш об’ємних, але технологічних речей з’являється у твоїй власності. В результаті необхідний об’єм рюкзака також зменшується.

З власного досвіду скажу, що для походів весна-літо-осінь рюкзака на 70 літрів вистачить. Якщо щось не поміщається всередині рюкзака,  почепи на нього! При виборі рюкзака, звертай увагу, щоб на зовнішній стороні обов’язково були петлі з обох боків і знизу. На них можна кріпити намет, каримат та спальник. Спальник вішається ззовні лише коли він знаходиться в герметичному мішку, або при сухій погоді, якщо ти не хочеш незабутньої ночі в мокрому спальнику.

При виборі рюкзака обов’язково міряй його одразу з вагою. Нерідко в місцях продажу туристичних рюкзаків є спеціальні вагові мішечки, щоб підібрати максимально наближену вагу до похідної. Якщо таких мішечків немає, то можна  в магазині покласти в рюкзак намет та  спальник, щоб він не був пустим. Купувати рюкзак, який мірявся пустим, це те саме, що купувати сукню просто доторкнувшись до матеріалу.

поход с рюкзаком

Як міряти та регулювати рюкзак

Одягнувши рюкзак, спочатку врегульовується ремінь на поясі, а вже потім підтягуються всі інші ремінці. Поясний ремінь має розташовуватися на верхній частині тазової кістки. Бувають різні особливості фігури, ремінь може бути трохи вище кістки, або не повністю лягати на неї. Але найголовніше, щоб ремінь був не на талії, тому що так у тебе будуть виникати болючі відчуття під час тривалого переходу.

Щоб твій похід був комфортний, основна вага рюкзака повинна бути на поясному ремені, щоб навантаження йшло на ноги, але в жодному разі не лягала на плечі. Плечові лямки мають не давити зверху, а впиратися спереду в плечовий пояс.

І не нехтуй нагрудним ремінцем (зараз він є навіть у звичайних міських рюкзаках). Завдяки йому фіксується рюкзак під час ходьби та зберігається рівновага. Це дуже важливо під час спусків і підйомів.

Якщо під час примірки у тебе виникає якийсь дискомфорт — тисне шов, впирається в спину, муляє, то краще спробувати приміряти інші моделі. Під час походу відчуття дискомфорту збільшиться в сотні разів.

Як любить казати моя похідна подруга, “Не треба крутитися перед дзеркалом, щоб побачити, чи личить тобі цей “фасон рюкзака”. Потрібно вдягнути лямки на плечі та прислухатись до своїх відчуттів, тобі має здаватись, немов в тебе за плечима хмаринка, а не карпатський валун. Коли ти одягнеш “свій” рюкзак, то відчуєш “рюкзаковий дзен”.

как выбрать рюкзак

Як скласти рюкзак у похід

Хочу розповісти про ще одне правило рюкзака. Вага рюкзака не має перевищувати 1/4 ваги тіла. Тобто, якщо мандрівник-турист важить 60 кг, то максимальна вага рюкзака має бути 15 кг.

Якщо вага спакованого рюкзака менша ніж розраховано, то не потрібно пхати в нього купу різних речей, бо дозволяє вага. Як правило, навряд чи ти скористаєшся цими речами. 

Перший похід з рюкзаком 

Ну, і нарешті, розповім про свій перший похід з рюкзаком, який я буду пам’ятати до кінця свого життя.

Це був початок травня, мій перший весняний похід, та й взагалі перший. Ми з друзями записалися втрьох в комерційний похід!
Я у подруги взяла рюкзак, з яким ходив ще її тато (ходити в походи я почала бувши студенткою і тому максимально намагалася економити), взяла намет для 3-х (з планами поділити її між нашими рюкзаками, щоб не несла одна людина).

До слова, рюкзак був на 90 літрів, поясний ремінь не фіксувався (точніше, фіксатор був розхитаний) і спинка була майже безкаркасна (був якийсь натяк на алюмінієвий каркас, але від старості він часто на спині вигинався). Ну і я поклала купу непотрібних речей, бо мені здавалося, що вони мені всі знадобляться.

Бувши вже на пероні, мені подруга повідомила, що вони на потяг не встигають і я йду в похід одна. А вага мого рюкзака була близько 20 кілограмів, бо лише один намет важив 4,5 кг, а технологічних і легких речей в мене тоді ще не було. Цей похід став для мене суцільною каторгою.

Через зламаний фіксатор на поясі, вся вага рюкзака була в мене на плечах. І через те, що я ще не вміла нормально пакувати рюкзак, та й спинка була м’яка, всі нерівності давили мені в спину. Через декілька годин, я почала думати, які речі з рюкзака я можу лишити під найближчим деревом, бо мені здавалося, що я не витримаю і впаду разом з ним десь серед дороги.

Але якимсь чудом, я все ж піднялася на гору, але мої плечі були суцільним болем. Я не уявляла, як наступного дня зможу знову закинути це пристосування для катування на плечі. Я була певна, що кожен в нашій групі переживає такий букет відчуттів і намагалася мужньо це пережити, бо інші під час дороги то сміялися, то вели якісь розмови. І я все ж, витримала цей 3-денний похід, а синці ще декілька тижнів мені нагадували мої пригоди.

Коли наступного року я знову пішла в похід, то взяла рюкзак в подруги. Вона його тільки недавно купила і він був меншого об’єму. Я була готова до всіх пекельних мук і цього разу мала цілий арсенал знеболювальних засобів. І яке ж було моє здивування, як я застібнула і підтягнула всі ремені, що мої плечі не відчувають вагу рюкзака і немає ніякої болі. Перші години походу, я не могла в це повірити! Мені здавалося, що такого не може бути, щоб ти йшов, а твій рюкзак не приносив ніякого дискомфорту. Це було щось неймовірне! 

Бажаю мудрості при підборі рюкзаку і вчитися на чужих помилках, а не на своїх. Походи створені для насолоди та єднання з природою і правильно підібраний рюкзак, є одним з головних компонентів для досягнення цього.

Обрати рюкзак
Оцініть статтю
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (3 оцінили, средня: 4,67 з 5)
Loading...
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.