Чому чоловіки бігають швидше, ніж жінки

Єлизавета Терьохіна Avatar
Єлизавета Терьохіна
Дата публікації: 17.2.2021
як швидко бігати

Існує суттєва різниця між біговими рекордами чоловіків та жінок. Так світовий рекорд з бігу на 100 м у чоловіків становить 9,58 с, а у жінок – 10,49 с. Чому чоловіки біжать швидше, ніж жінки. Тож постає питання, як швидко бігати жіночій статті, щоб урівняти показники й чи можливо взагалі це зробити? Існує багато теорій, які роз’яснюють цю розбіжність. У цій статті ми простими словами зосередимось на фізичних та анатомічних властивостях та пояснимо їх вплив на спортивні показники.

Швидкий біг – це питання зросту або ваги

Почнемо із відмінностей, які помітні неозброєним оком: зріст та вага. Щоб розібратись детальніше, ознайомся з декількома даними: 

Жінки в середньому на 13 см нижче та на 16 кг легші за чоловіків. Крім того, жіноча жирова маса більше на 3-6 кілограмів. 
Щодо зросту, ця різниця пояснюється терміном статевого дозрівання жінок: вони перестають рости раніше за чоловіків. 
Стосовно жирової та м’язової маси, то причину відмінності слід шукати в гормонах, про які ми зараз розповімо.

польза бега для мужчин

Як гормони впливають на спортсменів

Хлопчики та дівчатка до 12-13 років мають однакову м’язову масу. Коли настає статеве дозрівання, починається нерівність у спорті:

Жінки виробляють більше естрогену, який розвиває область тазу та ріст підшкірної клітковини, тобто жиру. Чоловіки виробляють більше тестостерону, що сприяє формуванню кісткової та м’язової маси. Коли ми говоримо “більше”, мається на увазі, що в 7-8 разів!  Наслідком цього є те, що жирова маса у середньому становить 20-25% ваги жінки проти лише 15-20% у чоловіка. Нечесно? Так!

Біг жінки та чоловіка – у чому різниця? 

Легко зрозуміти, що ця різниця у вазі, зрості та м’язовій масі дає перевагу чоловікам у спорті, що вимагає сили. Але який вплив на біг та швидкість? 

Під час бігу ця різниця створює подвійний ефект з кожним кроком: жінки мають менше м’язів, щоб переносити жирові тканини.

Це пояснює першу несправедливість між чоловіками та жінками. Яка друга? Це серцево-судинна система. Як ми усі знаємо, для роботи м’язів потрібен кисень, в цьому зараз і розберемось. 

Максимальне споживання кисню, гемоглобін та частота серцевих скорочень під час бігу

Якщо ти регулярно займаєшся спортом, тобі відомо, що фізичне навантаження прискорює дихання та пульс. Причина проста: м’язи використовують кисень для енергії. Тут також існують відмінності між чоловіками та жінками.

Максимальне споживання кисню це здатність транспортувати та споживати кисень під час тренувань. Ти можеш уявити, що це своєрідний кран для кисню. Його втрата обчислюється в міліметрах на хвилину і кілограм ваги.

Саме тут і криється ця несправедливість, максимальний об’єм кисню для чоловіків в середньому становить від 45-50 мл/хв/кг, а для жінок 35-40 мл/хв/кг. 

как можно быстро бегать

Однією з причин є рівень гемоглобіну в крові, який нижчий у жінок. Швидке нагадування: гемоглобін дозволяє твоєму тілу транспортувати кисень від легенів до органів через систему крові. 

Щоб компенсувати це постачання кисню, жіночий організм буде прагнути більшої частоти серцевих скорочень. Максимальний ЧСС (або максимальний пульс, якщо ти не любиш абревіатури) це максимальна кількість ударів, які твоє серце може зробити за хвилину. 

Якщо частота сердечних скорочень є унікальною для кожної людини і залежить від віку чи фізичної активності, середній показник максимального ЧСС становить 174 удари у хвилину у жінок та 169 ударів у хвилину для чоловіків. Жінки досягають свого показника ЧСС швидше, а досягнення результату повільніше. 

А як щодо інших видів спорту? 

На щастя, швидкість не єдиний критерій у спорті, і жінки мають багато інших фізичних переваг: нижчий центр ваги, кращий баланс та пропріоцепція, більш гнучкі м’язи та сухожилля.. якості, які дають  перевагу в багатьох інших видах спорту.

Які твої рекорди, а також сильні та слабкі сторони? Поділись з нами своїми відгуками та досвідом. І не забудь повідомити нам, чи була тобі ця стаття цікавою та корисною.

Обрати бігове екіпірування
Оцініть статтю
1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (Ще немає оцінок)
Loading...
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.